تبلیغات
Geology Center - ملاصدرا


کدستان
درباره من
سلام من مجید دانشجوی رشته زمین شناسی هستم.هدف این مرکز کمک به دانشجویان و علاقمندان به این دانش است و هم چنان تلاش می کنم تا همیشه مطالب تازه ای از علم زمین شناسی را برای استفاده شما کاربران گرامی قرار دهم.به هر حال اگر در این مرکز کم و کاستی را مشاهده کردید از شما پیشاپیش معذرت می خواهم چون هدف من کپی کردن مطالب وب های دیگر نیست بلکه ارائه مطالبی است که بدست شخص خودم جمع آوری شده است.لطفا مطالبم را مطالعه نمایید و با نظرات خود منو برای قرار دادن مطالب بعدی کمک کنید.همچنین شما می توانید با مراجعه با لینک دعوت به همکاری منو در ارائه هر چه بهتر سایر مطالب وی کمک کنید از همتون ممنونم با تشکر
 
درباره وب
مدیر وب : مجید
پیوندهای روزانه
نظرسنجی
سطح مطالب این وب را چگونه ارزیابی می کنید؟آمار وب
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با ما
Geology Center
The First Weblog Spesial In The Nourth Khorasan
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               همکاری با ما           RSS                  ATOM
دوشنبه ششم شهریور 1391 :: نویسنده : پانته آ

محمد بن ابراهیم قوامی شیرازی ملقب به صدر المتالهین یا ملاصدرا در ظهر روز نهم جمادی الاولی سال 980 قمری دیده به جهان گشود.

پدر او خواجه ابراهیم قوامی مردی پرهیزگار ، دیندار و دوستدار و حامی دانش و معرفت بود . در زمان حیات ملاصدرا , شیراز دارای حکومت مستقلی بود و حکمرانی آن به برادر شاه واگذار گردید که ،‌ پدر ملاصدرا بعنوان معاون او و دومین شخصیت مهم آن منطقه به شمار می رفت , و به نظر می رسید تنها موهبتی که خداوند به او ارزانی نداشته است داشتن فرزند باشد.

اما بالاخره خداوند درخواست ها و دعاهای این مرد پاک و زاهد را بی جواب نگذاشت و بهترین پسران را به او ارزانی کرد که او را محمد ملقب به صدرالدین نام نهاد به آن امید که عالی ترین شخصیت مذهبی گردد . در دوران جوانی , صدرالمتالهین جوان با شیخ بهایی آشنا گردید که سنگ بنای شخصیت علمی و اخلاقی ملاصدرا توسط این دانشمند جهاندیده کم نظیر بنا نهاده شد.

تکمیل این بنای معنوی را استاد دیگرش دانشمند سترگ و استاد علوم دینی و الهی و معارف حقیقی و اصول یقینی سیدامیر محمد باقر بن شمس الدین مشهور به میرداماد عهده دار گشت . از شاگردان او میتوان به حاج ملاهادی سبزه زاری و ملامحسن فیض کاشانی اشاره کرد.

صدرالمتالهین حکیم خانه به دوشی بود که به جرم آزادگی روح و فکر مجبور شد تا از پایتخت و پایتخت نشینان روی گرداند . وی در مقدمه کتاب اسفار دلایل بیزاری خود را از جاهلان فرزانه نمای زمان خود و عزلت و تصوف خویش را در کهک (روستایی دورافتاده در سی کیلومتری شهر مقدس قم) بیان داشته است.

پس از بازگشت به شیراز شهرت صدرای شیرازی عالمگیر شده بود و طالبان حکمت از نواحی و اطراف برای درک فیض به حضورش می شتافتند . او خود در مقدمه اسفار می گوید : بتدریج آنچه در خود اندوخته بودم همچون آبشاری خروشان فرود آمد و چون دریایی پر موج در منظر جویندگان و پویندگان قرار گرفت.

در زمان حیات ملاصدرا یعنی در اواخر قرن دهم و شروع قرن یازدهم هجری کلام و فلسفه از علوم رایج و محبوب آن زمان به شمار می رفتند . دلیل عمده گسترش این علم نسبت به سایر علوم آن زمان مانند فقه ، ‌ادبیات عرب ، ‌ریاضی ، ‌نجوم و طب و دیگر علوم و همچنین هنرهای رایج آن زمان مانند خط ، معماری و کتیبه را می توان در شرایط اجتماعی آن دوران که خود زاییده شرایط سیاسی حاکم بر کشور بود جستجو نمود.

عدم وابستگی و استقرار و مرکزیت حکومت وقت امنیت و آزادی خاصی را حکمفرما ساخته بود که شکوفا شدن استعداد ها و گسترش هنر و علم را در پی داشت.

صدرالدین محمد در علوم متعارف زمان و بویژه در فلسفه اشراق و مکتب مشاء‌ و کلام و عرفان و تفسیر قرآن مهارت یافت.

او آثار فلسفی متفکرانی چون سقراط و فلاسفه هم عصر او ، افلاطون ، ‌ارسطو و شاگردانش و همچنین دانشمندانی چون ابن سینا و خواجه نصرالدین طوسی را دقیقا بررسی نمود و موارد ضعف آنها را باز شناخت و مسایل مبهم مکاتب را بخوبی دانست.

او اگر چه از مکتب اشراق بهره ها برد ولی هرگز تسلیم عقاید آنان نشد و اگرچه شاگرد مکتب مشا گردید لیکن هرگز مقید به این روش نشد . ملا صدرا پایه گذار حکمت متعالیه می باشد که حاوی ژرف ترین پاسخ ها به مسائل فلسفی است.  

ملاصدرا علاوه بر سالک و رهرو در عرفان بعنوان موفق ترین سالکین در فلسفه می باشد که با طی کردن مراحل مختلف گنجینه با ارزشی را برای ساخت قلعه ای از دانش کشف نمود که با نور جاودانی حقیقت می درخشد.  

ملاصدرا از زبان خویش:

 من وقتی دیدم زمانه با من سر دشمنی دارد و به پرورش اراذل و جهال مشغول است و روز به روز شعله های آتش جهالت و گمراهی برافروخته تر و بدحالی و نامردی فراگیرتر می شود ناچار روی از فرزندان دنیا برتافتم و دامن از معرکه بیرون کشیدم و از دنیای خمودی و جمود و ناسپاسی به گوشه ای پناه بردم و در انزوای گمنامی و شکسته حالی پنهان شدم . دل از آرزوها بریدم و همراه شکسته دلان بر ادای واجبات کمر بستم . با گمنامی و شکسته حالی به گوشه ای خزیدم . دل از آرزوها بریدم و با خاطری شکسته به ادای واجبات کمر بستم و کوتاهی های گذشته را در برابر خدای بزرگ به تلافی برخاستم . نه درسی گفتم و نه کتابی تالیف نمودم . زیرا اظهار نظر و تصرف در علوم و فنون و القای درس و رفع اشکالات و شبهات و .... نیازمند تصفیه روح و اندیشه و تهذیب خیال از نابسامانی و اختلال ، پایداری اوضاع و احوال و آسایش خاطر از کدورت و ملال است و با این همه رنج و ملالی که گوش می شنود و چشم می بیند چگونه چنین فراغتی ممکن است... ناچار از آمیزش و همراهی با مردم دل کندم و از انس با آنان مایوس گشتم تا آنجا که دشمنی روزگار و فرزندان زمانه بر من سهل شد و نسبت به انکار و اقرارشان و عزت و اهانتشان بی اعتنا شدم . آنگاه روی فطرت به سوی سبب ساز حقیقی نموده ، با تمام وجودم دربارگاه قدسش به تضرع و زاری برخاستم و مدتی طولانی بر این حال گذرانده ام . سرانجام در اثر طول مجاهدت و کثرت ریاضت نورالهی در درون جانم تابیدن گرفت و دلم از شعله شهود مشتعل گشت . انوار ملکوتی بر آن افاضه شد و اسرار نهانی جبروت بر وی گشود و در پی آن به اسراری دست یافتم که در گذشته نمی دانستم و رمزهایی برایم کشف شد که به آن گونه از طریق برهان نیافته بودم و هر چه از اسرارالهی و حقایق ربوبی و ودیعه های عرشی و رمز راز صمدی را با کمک عقل و برهان می دانستم با شهود و عیان روشنتر یافتم . در اینجا بود که عقلم آرام گرفت و استراحت یافت و نسیم انوار حق صبح و عصر و شب و روز بر آن وزید و آنچنان به حق نزدیک شد که همواره با او به مناجات نشست.

آثار او عبارتند از:الحکمه العرشیه ، الحکمه المتعالیه فی الاسفار العظیمه الاربعه

المعه المشرقیه فی الفنون المنطقیه ، المبدا و المعاد ، المشاعر ،المظاهر الالهیه فی الاسفار علوم الکاملیه ،الشواهد الربوبیه فی مناهج السلوکیه ،التصور و التصدیق ، الوریده القلبیه فی معارفه الربوبیه ،اسرار الایات و الانوار البینات ،دیوان اشعار ، حدوث العالم ،اکسیر العارفین فی المعارفه طریق الحق و الیقین ،اعجاز النعمین ،کسرالاصنام الاجاهلیه فی ذم المتصوفین ، مفاتیح الغیب ،متشابهات القرآن ،رساله سه اصل و...

حکیم وارسته در طول عمر 71 ساله اش هفت بار با پای پیاده به حج مشرف شد و گل تن را با طواف کعبه دل صفا بخشید و در آخر نیز سر بر این راه نهاد و به هنگام آغاز سفر هفتم یا در بازگشت از آن سفر به سال 1050 ه .ق در شهر بصره تن رنجور را وداع نمود و در جوار حق قرار گرفت ، و در همانجا به خاک سپرده شد و اگر چه امروز اثری ازقبر او نیست اما عطر دلنشین حکمت متعالیه از مرکب نوشته هایش همواره مشام جان را می نوازد.

نوع مطلب : بزرگان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه بیست و یکم فروردین 1397 03:52 قبل از ظهر
I've been too busy looking after your stuff.
If you would do more throughout the house, I would personallyn't forget things like that.
شنبه هجدهم فروردین 1397 06:06 قبل از ظهر
Have been taking little over a month.
جمعه هفدهم فروردین 1397 09:29 بعد از ظهر
I am unable to remember which one it was.... but the reverse end to the church almost as you come spherical to the main road
and the crossing.
دوشنبه سیزدهم فروردین 1397 03:46 قبل از ظهر
Have been taking little over a month.
دوشنبه سیزدهم فروردین 1397 01:26 قبل از ظهر
Sales and advertising and marketing are two distinctly totally
different animals and have to be treated as such.
یکشنبه دوازدهم فروردین 1397 08:50 بعد از ظهر
Have been taking little over a month.
جمعه ششم مرداد 1396 09:05 بعد از ظهر
Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?
I'm trying to determine if its a problem on my end
or if it's the blog. Any responses would be greatly appreciated.
جمعه ششم مرداد 1396 06:18 بعد از ظهر
Good day very cool blog!! Man .. Beautiful .. Superb .. I'll bookmark your
site and take the feeds also? I'm glad to find so many useful information here within the post,
we want work out more strategies on this regard, thanks for sharing.
. . . . .
سه شنبه دوم خرداد 1396 02:01 بعد از ظهر
Nice post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired!

Extremely useful information specifically the last section :) I deal
with such info a lot. I was looking for this
certain info for a long time. Thanks and good luck.
پنجشنبه بیست و هشتم اردیبهشت 1396 10:21 قبل از ظهر
Wow, this post is nice, my younger sister is analyzing these kinds of things, so I am going to let know her.
پنجشنبه هفتم اردیبهشت 1396 02:40 قبل از ظهر
Link exchange is nothing else but it is only placing the other person's webpage link on your page at
appropriate place and other person will also do same in support of you.
پنجشنبه بیست و چهارم فروردین 1396 04:39 قبل از ظهر
Hey There. I found your blog using msn. This is a really
well written article. I'll be sure to bookmark it and return to read more of your useful info.

Thanks for the post. I'll definitely return.
سه شنبه بیست و دوم فروردین 1396 05:01 قبل از ظهر
This post is priceless. When can I find out more?
دوشنبه بیست و یکم فروردین 1396 04:53 بعد از ظهر
Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am going through difficulties with your RSS.
I don't know why I cannot join it. Is there anyone else having identical RSS issues?
Anybody who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!
دوشنبه بیست و یکم فروردین 1396 10:10 قبل از ظهر
Hello my friend! I want to say that this article is amazing, nice written and come with approximately all important infos.
I'd like to see more posts like this .
یکشنبه بیستم فروردین 1396 02:45 بعد از ظهر
Hello, I enjoy reading through your post. I like to write a little comment to
support you.
یکشنبه بیستم فروردین 1396 12:12 قبل از ظهر
Fantastic items from you, man. I've be mindful your stuff prior to and you're just extremely wonderful.
I actually like what you have got here, certainly
like what you are stating and the way wherein you say it.
You make it enjoyable and you still take care of to keep
it sensible. I cant wait to learn far more from you. This is really a great website.
شنبه نوزدهم فروردین 1396 01:30 بعد از ظهر
My brother recommended I would possibly like this web
site. He used to be entirely right. This put up truly made my
day. You cann't imagine simply how so much time I had spent for this info!

Thanks!
چهارشنبه دوازدهم مهر 1391 08:39 قبل از ظهر
سلام مطالبت خیلی عالی و جامعه، امیدوارم همیشه همه مطالبت آپدیت و بروز باشه
دوشنبه ششم شهریور 1391 10:46 بعد از ظهر
سلام
خسته نباشید من مدیر سایت رنکستان هستم
آیا میدانید وبلاگ شما میتواند یک منبع درامد برای شما باشد؟
بله اگر شما آماری بالای 2000 بازدید روزانه داشته باشید به ازای هر بنر که داخل سایت خود قرار میدهید میتوانید 20000 تومان دریافت کنید

اما توصیه و پیشنهاد ما به شما

معرفی بنگاه افزایش بازدید رنکستان


این سایت جهت افزایش بازدید کننده سایت های شما طراحی شده و بهترین گزینه برای بالا بردن ترافیک و در نتیجه افزایش رتبه در الکسا و گوگل می باشد
این سایت با بهره گیری از تکنولوژی پیشرفته قادر است 4 پنجره همزمان را در زمان بازدید اتوماتیک به نمایش در آورد که تا 300% کارایی و بازدیدها را افزایش خواهد داد
توسط این سایت شما بازدیدکنندگان خود را به شکل کاملا رویایی و باورنکردنی افزایش خواهیید داد که باعث افزایش رتبه و در نتیجه در هنگام جستجو سایت شما سریعتر به نمایش در خواهد آمد
به همین سادگی! شما قادر خواهید بود در دنیای مجازی یکه تاز باشید
درصورتی که شما از دیگران دعوت کنید عضو این سایت شوند 10 درصد از عمکرد آنها به حساب شما افزوده میشود یعنی اگر 100 سایت بازدید کند 10 بازدید به حساب شما افزوده میشود

منتظر حضور گرم شما هستیم
RanKesTan.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب